Prawo gospodarcze

Doprecyzowanie przepisów dla spółek kapitałowych i działalności gospodarczej w 2017 r.

W dniu 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Według założeń ustawodawcy wprowadzone zmiany mają poprawić warunki wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Nowe regulacje dotyczą m.in. zakresu prokury, zasad wypłaty dywidendy, konfliktu interesów spółki z interesami członka zarządu, ochrony wspólników mniejszościowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dokumentu akcji i dnia przekształcenia spółki.

Od momentu wejścia w życie zmian możliwe jest udzielenie prokury łącznej niewłaściwej, polegającej na tym, że prokurent może działać wspólnie z członkiem zarządu, bądź wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej. Wynika to z  artykułu 109 4 § 11 wprowadzonego do Kodeksu cywilnego w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Brak wyraźnej regulacji ustawowej był dotychczas powodem sporu w doktrynie na temat możliwości udzielania prokury łącznej niewłaściwej. Wprowadzona zmiana może być korzystna dla przedsiębiorców prowadzących przedsiębiorstwa wielozakładowe lub posiadające oddziały, a także dla spółek akcyjnych prowadzących działalność bankową lub ubezpieczeniową oraz innych instytucji finansowych. Taki rodzaj prokury umożliwia zachowanie u danego przedsiębiorcy reprezentacji łącznej i jednocześnie realizowanie jej przez osoby, które nie wchodzą w skład zarządu, tj. przez prokurentów, którzy z kolei mogą współdziałać wyłącznie z członkiem organu zarządzającego, a nie z innymi prokurentami.

Kolejna zmiana dotyczy zasad ustalania i wypłacania dywidendy w spółkach akcyjnych, uregulowany został również termin wypłaty dywidendy w spółkach publicznych. Przed wejściem w życie nowych regulacji termin ten nie był określony przez przepisy prawa, a jedynie przez praktyki spółek. Celem wprowadzonej zmiany jest wzmocnienie ochrony akcjonariuszy mniejszościowych spółek publicznych.

Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. uzupełnia również art. 209 i art. 377 Kodeksu spółek handlowych. W przypadku zaistnienia konfliktu w interesach spółki z interesami członka zarządu lub osób mu bliskich, powinnością członka zarządu jest ujawnienie zachodzącej sprzeczności. Założeniem ustawodawcy w tym zakresie jest poprawa przejrzystości zarządzania spółkami kapitałowymi w sytuacji wystąpienia konfliktu interesów, a co za tym idzie, zapewnienie lepszej ochrony spółki, jej członków oraz akcjonariuszy.

Zmiany wprowadzone w Kodeksie spółek handlowych zmierzają także do poprawy ochrony wspólników mniejszościowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością  (modyfikacja art. 236 oraz art. 237 Kodeksu spółek handlowych). W ramach nowych regulacji obniżono minimalny ustawowy próg uprawniający do żądania wprowadzenia określonych spraw w porządku obrad zgromadzenia wspólników z jednej dziesiątej do jednej dwudziestej kapitału zakładowego oraz wyznaczono trzytygodniowy termin na zgłoszenie takiego żądania. Na zarząd spółki nałożony został obowiązek wprowadzenia proponowanych spraw do porządku obrad zgromadzenia wspólników i poinformowania o tym wspólników w trybie właściwym dla zwołania zgromadzenia. Ponadto wspólnicy, na żądanie których zostało zwołane zgromadzenie, mają teraz możliwość zwrócenia się do sądu w sprawie zwolnienia z obowiązku pokrycia kosztów nałożonych uchwałą zgromadzenia.  

Ponad to od 1 stycznia 2017 r. zniesiono obowiązek opatrywania dokumentów akcji pieczęcią spółki. Przed wejściem w życie nowelizacji brak wymaganej pieczęci pociągał za sobą nieważność dokumentu z mocy prawa. W uzasadnieniu ustawodawca wskazał, że z uwagi na powszechną możliwość uzyskania pieczęci o dowolnej treści, opatrzenie dokumentu pieczęcią nie świadczy o jego wiarygodności.

Zmianie uległ również art. 5841 Kodeksu spółek handlowych, z którego usunięto paragraf drugi. Pozostawał on bowiem w sprzeczności z art. 31 ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym informacje do CEIDG o przekształceniu mogą być przekazywane wyłącznie w postaci elektronicznej, natomiast z art. 5841 § 2 wynikała możliwość przesyłania takich informacji w postaci papierowej.

OGRANICZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Opublikowane treści Aktualności mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny oraz nie stanowią w jakimkolwiek zakresie opinii, porady prawnej ani wykładni prawa. Żaden wpis nie może być reprodukowany, przetwarzany, publikowany bez uzyskania wcześniejszej zgody pisemnej autora.

Autor Aktualności nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę powstałą wskutek lub w związku z zastosowaniem lub niezastosowaniem się do treści bloga. Korzystanie z treści zawartych w Aktualnościach nie rodzi zobowiązania między autorem a klientem. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany treści m.in. w sytuacji zmiany prawa, orzecznictwa oraz praktyki organów administracji.

Polityka w zakresie plików cookies