Weryfikacja dewelopera – komentarz mec. Leszka Chmielewskiego dla My Company Polska

umow- deweloperska-prawnik-nieruchomosci

Radca Prawny Leszek Chmielewski udzielił obszernego komentarza dla magazynu biznesowego My Company Polska na temat sposobów weryfikacji dewelopera przez podpisaniem umowy deweloperskiej:

  • sprawdzenie inwestycji;
  • weryfikacja sytuacji finansowej dewelopera i pozyskanie informacji o spółce;
  • analiza proponowanego wzoru umowy;
  • ustalenie ryzyka dla nabywcy i inne kwestie.

Zapraszamy do zapoznania się całością artykułu:

My Company Polska nr 52, styczeń 2020: “Prześwietlamy Dewelopera”

Komentarz mec. Leszka Chmielewskiego dla Dziennika Gazety Prawnej: drobne lokale komercyjne blokują przekształcenie użytkowania wieczystego

umowa deweloperska, prawnik prawo budowlane

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność okazuje się nie być możliwe dla nieruchomości, na których poza budynkiem mieszkalnym posadowiony jest również osobny budynek niemieszkalny, np. mała kwiaciarnia, kolektura lotto, kiosk, sklep warzywny. Mieszkańcy, którym zależy na uwłaszczeniu, szukają rozwiązań takich jak podział nieruchomości, który jednak oznacza znaczne odłożenie w czasie przekształcenia z uwagi na konieczność uzyskania wielu uzgodnień administracyjnych. Są to też dla mieszkańców dodatkowe koszty i komplikacje.

Decyzję w przedmiocie zatwierdzenia podziału nieruchomości wydaje wójt, burmistrz lub prezydenta miasta. Zgodnie z obecnymi procedurami może to trwać minimum 4 miesiące, z uwagi na wstępne opiniowanie projektu podziału działek, konieczność wytyczenia granic przez geodetę oraz konieczność wyrażenia zgody przez właścicieli działek sąsiednich, którzy mają w tym interes prawny – wyjaśnia Leszek Chmielewski, radca prawny z kancelarii Chmielewski & Partnerzy.

Zapraszamy do zapoznania się całością artykułu:

Dziennik Gazeta Prawna z dn. 29.03.2019 r.: “Użytkowanie wieczyste: Mieszkańcy osiedli mają problem. Kwiaciarnie i warzywniaki zablokują przekształcenie”

Leszek Chmielewski dla WP|Telewizja: koniec użytkowania wieczystego

wywiad-z-prawnikiem-Leszek-Chmielewski-WP-Telewizja-Koniec-uzytkowania-wieczystego

W drugiej części 48 odcinka programu Money. To się liczy w WP|Telewizja Mec. Leszek Chmielewski rozmawiał z red. Markiem Kacprzakiem o planowanym zakończeniu użytkowania wieczystego. Rządzący zamierzają ustawowo wygasić użytkowanie wieczyste i stopniowo zamienić je w prawo własności dla dotychczasowych użytkowników wieczystych. Może się to jednak wiązać z nadmiernym obciążeniem sądów i urzędów pracą i wydłużeniem postępowań przewłaszczeniowych, a także wzrostem opłat ponoszonych obecnie przez użytkowników wieczystych. Będą oni ponosić opłaty przewłaszczeniowe, których wysokość  z czasem będzie podlegać waloryzacji i może się znacznie różnić od dotychczasowych opłat. Istnieje także obawa, że początkowo więcej zapłacą ci użytkownicy, którym w 2017 r. aktualizowano opłaty za użytkowanie wieczyste.

Aby obejrzeć rozmowę kliknij link i przewiń do 15 minuty odcinka:

OBEJRZYJ: Leszek Chmielewski w Money.To się liczy o użytkowaniu wieczystym

Kancelaria Chmielewski w programie „Twoje Sprawy” w TVP 3

wywiad z prawnikiem

Mecenas Leszek Chmielewski wystąpił w roli eksperta w programie telewizyjnym „Twoje Sprawy” w TVP 3 Warszawa (od 14:25 min. programu z dnia 20.12.2016r.). Sprawa dotyczyła samowoli budowlanej wybudowanej na cudzym gruncie, bez wymaganego prawa do dysponowania gruntem (wywiad z prawnikiem).

Zachęcamy Państwa do obejrzenia programu oraz kontaktu, jeśli potrzebują Państwo pomocy prawnej w sprawach dotyczących prawa budowlanego i nieruchomości. Wypowiedź radcy prawnego Leszka Chmielewskiego w TVP 3 Warszawa mogą Państwo obejrzeć tutaj:

OBEJRZYJ: Leszek Chmielewski w studio TVP 3 Warszawa

Kancelaria Chmielewski w Polskie Radio 1

Wywiad z prawnikiem

polskie radio 1, wywiad z prawnikiem

Wypowiedź mec. Leszka Chmielewskiego dla Polskiego Radia „Jedynki” na temat skutków ostatniej nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Mecenas Chmielewski omawiał między innymi możliwości w zakresie regulacji statusu prawnego wspólnot gruntowych, oraz zasady obejmowania nieruchomości przez gminy. Zachęcamy Państwa do wysłuchania wypowiedzi i kontaktu z Kancelarią w sprawach dotyczących wspólnot i nieruchomości gruntowych, a także możliwości działania stworzonych przez znowelizowaną ustawę.

Wypowiedź radcy prawnego Leszka Chmielewskiego dla Polskiego Radia „Jedynki” mogą Państwo odsłuchać i przeczytać tutaj:

OBEJRZYJ: Leszek Chmielewski dla Polskiego Radia „Jedynki”

Kancelaria Chmielewski w Polskie Radio 1 / Gospodarka

wywiad z prawnikiem

Wystąpienie radcy prawnego Leszka Chmielewskiego w Polskim Radiu „Jedynka” w programie Słownik Gospodarczy. Temat dotyczy rent strukturalnych dla rolników. Renty dotowane są z funduszy UE- PROW.

OBEJRZYJ: RENTA STRUKTURALNA

Ekspert Kancelarii w wywiadzie o pracownikach po 50 r. życia.

wywiad z prawnikiem

Radca prawny Leszek Chmielewski udzielił wywiadu na temat korzyści płynących z zatrudniania pracowników po 50 roku życia. Zachęcamy Państwa do obejrzenia i przeczytania wywiadu, oraz kontaktu, jeśli potrzebują Państwo pomocy prawnej w sprawach pracowniczych.

Wypowiedź radcy prawnego Leszka Chmielewskiego w ONET.BIZNES mogą Państwo obejrzeć tutaj: OBEJRZYJ WYWIAD Z PRAWNIKIEM

Wypowiedź radcy prawnego Leszka Chmielewskiego dla INFOR.PL mogą Państwo również przeczytać na portalu Infor.pl. PRZECZYTAJ

Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Chmielewski udziela porad i świadczy usługi prawne z zakresu prawa pracy zarówno na rzecz pracodawców jak i zatrudnionych.

Ekspert Kancelarii w Magazynie VIP

wywiad-z-prawnikiem-odszkodowania

W najnowszym numerze kwartalnika „Magazyn VIP” 2/2015 znajdą Państwo wypowiedź radcy prawnego Leszka Chmielewskiego na temat specyfiki postępowań w sprawach o odszkodowanie. Zachęcamy do lektury i kontaktu, jeśli potrzebują Państwo pomocy w sporach z ubezpieczycielami.

Wypowiedź radcy prawnego Leszka Chmielewskiego mogą Państwo przeczytać tutaj. PRZECZYTAJ