Weryfikacja dewelopera – komentarz dla My Company Polska

Home » Aktualności »
Warning: Use of undefined constant tax2 - assumed 'tax2' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/lchkanc18/kancelariachmielewski.pl/public_html/wp-content/themes/artim-theme/inc/breadcrumbs.php on line 133
Weryfikacja dewelopera – komentarz dla My Company Polska

Weryfikacja dewelopera – komentarz dla My Company Polska

Posted on

umow- deweloperska-prawnik-nieruchomosciW jaki  sposób nabywca lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego może sprawdzić dewelopera? Jak zweryfikować sytuację finansową firmy, proponowaną treść umowy i bezpieczeństwo inwestycji na danym osiedlu? Na co zwrócić uwagę wybierając inwestycję i konkretny lokal? Czy można negocjować proponowaną przez dewelopera treść umowy? Radca Prawny Leszek Chmielewski udzielił obszernego komentarza na ten temat dla magazynu biznesowego My Company Polska.

Zachęcamy Państwa do lektury: Prześwietlamy Dewelopera – My Company Polska

Wersja papierowa magazynu: nr 52, styczeń 2020, str. 84.

 

Mec. Leszek Chmielewski zwrócił między innymi uwagę na potrzebę negocjacji treści umowy. Proponowane wzory umów deweloperskich zawierają często niekorzystne dla nabywców postanowienia w zakresie odstąpienia od umowy, warunków płatności i przeniesienia własności lokalu na nabywcę oraz postanowienia dotyczące hipotek i bezobciążeniowego wyodrębnienia własności lokalu. Nierzadko interes nabywców nie jest odpowiednio zabezpieczony, grozi im pozostanie więźniem niekorzystnej umowy bez możliwości jej rozwiązania, długie oczekiwanie na lokal mimo wpłaty 100% ceny, lub ryzyko spłacania kredytów dewelopera, czy nawet utraty lokalu.

Niekorzystne dla nabywców postanowienia dotyczą też często zbyt rozbudowanych i daleko idących pełnomocnictw dla dewelopera, odbioru technicznego lokalu, czy kar umownych. Przy czym ryzyka dla nabywcy kryją się często nie tylko w postanowieniach samej umowy, ale też w jej brakach – w postanowieniach które się w umowie nie znalazły, a z punktu widzenia interesu nabywcy są pożądane. Niejednokrotnie zdarza się też, że projekty umów nie są wolne od postanowień niedozwolonych (tzw. „klauzul abuzywnych”), których stosowanie w umowach z konsumentami jest zakazane. Niekorzystna umowa może skutkować późniejszymi problemami w dochodzeniu jakichkolwiek roszczeń od dewelopera.

Mec. Leszek Chmielewski podkreślił także dużą wagę analizy publicznie dostępnych dokumentów dotyczących dewelopera i inwestycji (treści wpisów w rejestrach przedsiębiorców oraz ksiąg wieczystych) oraz dokumentów, które deweloper ma obowiązek udostępnić nabywcy. Wśród nich wymienić warto prospekt informacyjny, projekt architektoniczny i sprawozdanie finansowe dewelopera.