Komentarz mec. Leszka Chmielewskiego dla Dziennika Gazety Prawnej: drobne lokale komercyjne blokują przekształcenie użytkowania wieczystego

Posted on

umowa deweloperska, prawnik prawo budowlanePrzekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność okazuje się nie być możliwe dla nieruchomości, na których poza budynkiem mieszkalnym posadowiony jest również osobny budynek niemieszkalny, np. kwiaciarnia, kiosk, sklep warzywny. Mieszkańcy, którym zależy na uwłaszczeniu, szukają rozwiązań takich jak podział nieruchomości, co jednak oznacza znaczne odłożenie w czasie przekształcenia z uwagi na konieczność uzyskania wielu uzgodnień administracyjnych. Są to też dla mieszkańców dodatkowe koszty i komplikacje.

„Decyzję w przedmiocie zatwierdzenia podziału nieruchomości wydaje wójt, burmistrz lub prezydenta miasta. Zgodnie z obecnymi procedurami może to trwać minimum 4 miesiące, z uwagi na wstępne opiniowanie projektu podziału działek, konieczność wytyczenia granic przez geodetę oraz konieczność wyrażenia zgody przez właścicieli działek sąsiednich, którzy mają w tym interes prawny” – wyjaśnia Leszek Chmielewski, radca prawny z kancelarii Chmielewski & Partnerzy.

 

Zapraszamy do zapoznania się całością artykułu:

Dziennik Gazeta Prawna z dn. 29.03.2019 r.: „Użytkowanie wieczyste: Mieszkańcy osiedli mają problem. Kwiaciarnie i warzywniaki zablokują przekształcenie”